KURUMSAL
Misyon - Vizyon
Başkanlarımız
Yönetim Kurulu
Tüzük

CAMİA
Mektep
GS Topluluğu
GS'li E-Gruplar

FAALİYET RAPORLARI
2013
2014
2015
2016
2017

ÜYE
Banka Hesap Numaraları
Üye Başvuru Formu
Üye Arama

KÜTÜPHANE
Kitaplarımız

İLETİŞİM
Bize ulaşın
 

İletişim ve şifreniz için
0 532 277 22 67 BAŞKAN TANKUT CEBEL numaralı telefondan başvurabilirsiniz.

 

Hakkımızda

DERNEĞİMİZİN    TARİHSEL  GELİŞİMİ 

 

 

Bursa Galatasaray Liseliler Derneği’nin kuruluş calişmaları 1973 yılında başladı. Bursa’da o tarihlerde yaşayan Galatasaraylılardan dört isim;

 

1- Metin Hürrem Tamer (GS 53): Vakıflar Bankası Bursa Şubesi Müdür yardımcısı.

2- Süleyman Özmen (GS 54): Oyak-Renault’da görevli. (Rahmetle anıyoruz)

3- Şehabetin Kuranel (GS 34): Avukat. (Rahmetle anıyoruz)

4- Lütfü Özer: (GS 57), Oyak-Renault da görevli.

başta olmak üzere, başlatıldı.

 

 Ayrıca o tarihlerde Bursa’da yaşayan Galatasaraylı’lardan;

  • Erhan Keleşoğlu (GS 61): İşadamı, eski Osmangazi Belediye Başkanı.
  • Erol Özer (GS 57): Avukat
  • Orhan Ete (GS 50): Sanayici, Tüccar. (Rahmetle Anıyoruz)
  • Doğan Yılmazipek (GS 50): Sanayici
  • Hüsnü Yazıcılar (GS 56): Sanayici.
  • Ayhan Bilgin (GS 50): Sigortacı. (Rahmetle anıyoruz)

derneğin kuruluş çalısmalarına katıldılar.

 

Toplantılar genellikle Şehabettin Kuranel’in Koza Han’daki bürosunda yapılır. Dernek kuruluşu 1975 yılının Aralık ayında gerçekleşir ve ilk başkanlığını Doğan Yılmazipek Ağabeyimiz üstlenir. Kuruluşta ve daha sonraki dönemlerde Metin Hürrem Tamer Ağabeyimiz tüm israrlara rağmen başkanlık görevini kabul etmez. Metin Ağabey’e nedeni sorulduğunda şunları söyler: “Varlıklı Galatasaraylıların, Bursa’da bir Galatasaray Lokali kurulması konusunda önlerini açmak için, onlara bu imkanı sağlayabilmek için başkanlık görevini kabul etmedim”.  Doğan Yılmazipek Ağabeyimiz kuruluş yılları için şunları söylemektedir: “Dernek başkanlığı söz konusu olduğunda hepimiz birbirimize teklif ettik sonunda arkadaşların isteği üzerine ben kabul ettim” demiştir.

 

Derneğin kuruluşunun ilk yıllarında yemekli toplantılar TOFAŞ lokalinde ve değişik mekanlarda yapılır. Gümüşçeken Caddesi’nde Onur İşhanı’nda bir lokal kiralanır. Çay ocağı bir işletmeciye verilir. İlk yıllarda toplantılara, yaz aylarında 2-3 kişi, kış aylarında ise 10-15 kişi arasında katılım olur.

 

Derneğimizin kuruluşundan sonra devamlılığının sürdürülmesi aşamasında ise aşağıdaki isimler rol oynar:

 

  • Erhan Keleşoğlu (GS 61): İşadamı, eski Osmangazi Belediye Başkanı.
  • Şükrü Ekim (GS 64): Gemlik’te eczacı. (Rahmetle anıyoruz)
  • İbrahim Hızalan (GS 64): Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’inde KBB Anabilim Dalı Profesörü.
  • Şevker Yeşim (65): Oyak-Renault da müdür.
  • Erkut Varal (GS 64): Y. Mimar, Müteahhit.
  • Levent Olgaç (GS 66) : İşadamı.
  • Özhan Canaydın (GS 62): Sanayici, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı.

 

Orhan Ete Ağabeyimizin 1980 yılında dernek başkanlığına  gelmesinden sonra  her hal ve şartta (ihtilaller dahil) her ayın ilk Perşembe günü eşli yemekli toplantı yapılması kararı alınır. Perşembe günlerinin seçilmesinde o tarihlerde Bursa’daki Galatasaraylıların bir kısmının İstanbul kökenli olmalarından ve hafta sonları İstanbul’a gitmelerindendir.  Ayrıca, her yıl Bursa’da bir Galatasaray Balosu yapılması kararlaştırılır.

 

1976-1978 yılları arasında Kültürpark’ta TOFAŞ Lokalinde toplantılar yapılır. Yine aynı yıllarda Özhan Canaydın-Erhan Keleşoğlu’nun ortak olduğu, Pars İş Hanında bulunan, İnterteks isimli şirketin bürosunda organizasyon ve planlama toplantıları yapılır. 1978 yılından itibaren ise Çekirge’de Çardak Restaurant’da yemekli toplantılar başlar. Çardak Restaurant’ın Haziran 1983 de kapanmasından sonra toplantılara Ete Ailesinin sahibi olduğu Anatolia Oteli’nde (kısa süre için) ve Gönlüferah Oteli’nin üst salonunda devam edilir. 1980 li yıllarda Kent Oteli’nin üst lobisi Derneğin adresi olarak kullanılır.

 

2000 li yılların başlarında, sadece yaz aylarında olmak üzere, yemekli toplantılar, Oulu Caddesinde, Emrah Balbay’ın işletmeciliğini yaptığı, İtalyan Restaurant’ta olur. Kış aylarında ise Gönlüferah Oteli’ne devam edilir. 2005 yılına kadar Gönlüferah Otelinde gerçekleşen yemekli toplantılar bu tarihten sonra yaklaşık 1 yıl kadar Kervansaray Termal Otel’de yapılır. 2006 yılında ise ayrı bir bina ve lokal olarak kullanılabilecek mekana sahip olması nedeniyle Mudanya yolundaki Büyük Mavi Balık lokantasına karar verilir. Büyük Mavi’ye yaklaşık 1 yıl devam edilir. Ancak dernek üyelerinin genel isteği üzerine 3 Nisan 2008 den itibaren tekrar Gönlüferah Oteli’ne dönülür.

 

Derneğin ilk Balosu 1983 yılında gerçekleştirilir. Balonun konuk sanatçısı Müzeyyen Senar’dır. Galatasaray’ın  kuruluşunun yıldönümü vesilesiyle düzenlenen “BALOLAR” Bursa şehrinin aydınlık birlikteliğinin örneğini teşkil eder. Balolar, Çelik Palas Oteli, Almira Oteli ve Altın Ceylan tesisleri’nde düzenlenir. Balolarda Timur Selçuk, Barış Manço, Sezen Aksu, Fatih Erkoç gibi ülkenin önde gelen sanatçıları konserler verirler. Daha sonra, konser dinleyerek pasif eğlenme yerine, herkesin aktif olarak eğlenebileceği dans orkestraları daveti yoluna gidilir. Beş Yıl Önce On Yıl Sonra, Rönesans, ENBE, Golden Trombone gibi orkestralar katılanlara eğlenceli saatler yaşatırlar. Bu arada tekil sanatçı olarak, o da Galatasaray Liseli olduğu için sadece Candan Erçetin balomuzda grubu ile yer almıştır.

 

1990 lı yıllarda 3 kez “Şamata Gecesi” düzenlenir. Şamata geceleri 1 kez Gönlüferah Otel’inde 2 kez ise Çekirge Caddesi’indeki Middle of  the Night Restaurant’da yapılır.

 

Galatasaray Üniversitesi’nin kurulmasından sonra, 2004 yılından itibaren, Bursa Galatasaray Liseliler Derneği’ne üye olarak tüm Galatasaray Eğitim Kurumları mensupları kabul edilmeye başlanır.

 

17 Haziran 2007 Pazar günü 1 kez Büyük Mavi de Brunch düzenlenir. 26 Mart 2008 tarihinde ise Atilla Demircioğlu’nun katılımıyla “Şansonlar Akşamı” gerçekleştirilir. Fransızca şarkıların söylendiği şansonlar akşamında okulumuza özgü nostaljik bir gece yaşanır. Koro halinde şarkılar söylenir.

2013 yılı mayıs ayında yapılan genel kurul toplantısında dernek tüzüğümüzde bazı değişiklik ve yenilemelere gidilerek  derneğimize üye olunabilme şartlarına:Galatasaray Lise sinde bir süre okumuş olmak şartı getirilmiş ,giriş ve yıllık aidat olarak 30 tl toplanmasına karar verilmiştir.

 

Yukarıda Bursa Galatasaray Liseliler Derneği'nin kuruluş tarihçesini derleyerek web sayfamızda kullanmamıza izin veren 2007-2009 Dönem Başkanımız Sn.Tufan KALELİ'ye teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

 

 

Bursa Galatasaray Liseliler Derneği

Eğitim Mh.Gülseren Sk.No:2/A Yıldırım/BURSA
Telefon :  - 0 532 277 22 67 BAŞKAN TANKUT CEBEL Faks :
info@bursagsl.net